تا همایش ...

00

روز

00

ساعت

00

دقیقه

00

ثانیه

تاریخ های مهم

  • آخرین مهلت ارسال اصل مقالات23 بهمن ماه  95
  •  
  • مهلت واریز هزینه ها حضوری26  بهمن ماه 95
  • مهلت واریز هزینه های غیر حضوری26  بهمن ماه 95
  •  
  •  کنفرانس28  بهمن ماه 95

 

 

ورود به سیستم

پوستر کنفرانس

 

برگزار کنندگان

حامیان

آمار بازدید

افراد آنلاین: 1

بازدید امروز : 20

بازديد دیروز : 80

کل بازدید : 25551

(National Object Identifier (NOI

تاریخ ثبت: 1395/06/25

 عنوان: شناسه دیجیتال ملی

 
(National Object Identifier (NOI
 
شناسه دیجیتال ملی، برای شناسایی یک سند الکترونیکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که ممکن است شامل یک لینک اینترنتی، کتاب، نشریه الکترونیکی، مقالات علمی و ... باشد.
 
این شناسه بعنوان کد ملی برای سندهای مورد استفاده (عموماً اسناد علمی) مورد استفاده قرار خواهد گرفت که به دو قسمت پیشوند و پس وند مورد استفاده خواهد بود.
نمونه قابل ارائه:
بعنوان مثال انتشارات دارای پیشوند و به ازای هر نشریه یک پسوند تعلق خواهد گرفت و با ادغام ایم دو یک شناسه جامع برای نشریه و حتی مقالات ارائه خواهد شد.
انتشارات علمی ایران: پیشوند: 1542
نشریه علمی جغرافیا که توسط انتشارات علمی ایران منتشر میشود: هرعنوان که متناسب با عنوان نشریه باشد- میتواند شامل عدد یا حرف باشد و به دلیل اختصاصی بودن عنوان پیشنوند انتشارات امکان تداخل با شناسه ایی دیگر را اکیداً نخواهد داشت.
NOI: 1542/Geo/
حال باید برای هر جلد و شماره مجله نیز شماره ایی اختصاص داده شود:
جلد 4 شماره 17 سال 1394
NOI: 1542/Geo.1394.4.17.
و در انتها شماره مربوطه به مقاله یا سند که توسط خود ناشر یا سازمان میتواند انتخاب شود:
NOI: 1542/Geo.1394.4.17.157
شماره بدست آمده کاملاً اختصاصی بوده و تنها برای سند ارائه شده قابل ثبت خواهد بود و بعنوان شناسنامه ایی برای سند عمل خواهد نمود. تا بدین جا مانند اسناد دولتی و اداره ثبت کشور عمل مینماید اما ادامه روند بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
عنوان، نویسندگان، آدرس های آکادمیک و غیره در سیستم توسط کاربر ثبت خواهند شد.
حال در زمان استناد به مقالات میتوان از این کد بعنوان رفرانس یا منبع استفاده نمود که با کلیلک بر روی آن مستقیماً به لینک سند هدایت و قابل رویت و استفاده خواهد بود.
هر استناد به اسناد و درج بعنوان منبع با شناسه حاضر در سیستم شناسایی و بعنوان یک استناد برای ان مقاله و یا سنمد ثبت میشود و در نهایت آمار کاملاً دقیقی برای آن سند و نشریه جهت دریافت ضریب تاثیر سالیانه ارائه میدهد.
در سیستم امروزی ارائه ضریب تاثیر برای نشریات به جرات میتوان اعلام کرد که ضریب تاثیرهای داخلی اکیداً دارای هیچگونه اعتماد صد درصدی نیست چرا که تعداد دقیق استناد به مقالات اکیداً موجود نیست. ولی با ارائه این طرح به راحتی تعداد دقیق استناد ها به مقالات مشخص و حتی سیستم به راحتی میزان ضریب تاثیر را مشخص مینماید.
رسیدگی به تاخیرات در چاپ، تعداد مقالات چاپ شده توسط نشریه، پراکنیش جغرافیایی چاپ و مشخصات دقیق نویسندگان نیز برای مراجع ذیصلاح قابل مشاهده خواهند بود.
کاربردهای اصلی سیستم در حال حاضر عبارتند از:
- استناد مداوم در مواد علمی (مقالات مجلات، کتاب ها، کتاب های الکترونیکی، و غیره) 
- مجموعه داده های تحقیقاتی از طریق citation، از طریق ارائه دهندگان اطلاعات فنی و مراکز داده های علمی؛
- شناسه ملی دائمی برای محتوای ویدئویی تجاری 
- سیستم NOI به ارائه یک شکل از شناسایی مداوم، امکان ارئه خدمات و شناسایی مداوم از خدمات و نشخه های ارائه شده از انتشارات یا سازمان میشود.
- یک شماره NOI هرگز به دو مورد بصورت یکسان تعلق نخواهد گرفت. از آنجا که نام NOI رشته کاراکتر کوتاه است بنابراین براحتی توسط انسان قابل خواندن خواهد بود. حتی نام NOI میتواند بعنوان یک لینک اینترنتی عمل کند و بعنوان یک سند برای تایید صلاحیت سندهای ارائه شده مورد استفاده قرار گیرد.
مقایسه با سایر طرح های شناسه
نماد NOI بعنوان یک شناسه اختصاصی عمل کرده و قابلیت شناسایی انتشارات، نشریه، نویسنده و حتی سند را بصورت جداگانه دارد.
نام NOI مانند شناسه استاندارد ISBN، ISRC، و غیره که هدف از رجیستری شناسه است برای مدیریت مجموعه داده از شناسه های متفاوت است نمی باشد، در حالی که هدف اصلی از سیستم NOI این است که مجموعه ای از شناسه های عملی و سازگار، که در آن مجموعه را می شناسه که  به کمک بسیاری دیگر از مجموعه ها کنترل میشود.a

نظرات کاربران
ثبت نام در خبرنامه

آخرین اخبار

کلمات کلیدی

برچسب اول برچسب دوم برچسب سوم